About

— nyní —Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze, Ateliér Intermediální konfrontace pod vedením Jiřího Davida a Milana Saláka

-2016- Fakulta umění OU, Ateliér Kresby pod vedením Josefa Daňka a Libora Novotného

-2012-2016- Střední uměleckoprůmyslová škola v Uherském Hradišti, Ateliér Designu Obuvi

 

Linií tvorby Terezy Sýkorové probleskují střípky pestrých příběhů. Je jí vlastní potřeba zachycovat především svůj vlastní životní prostor, a s ním také předměty a lidi, kteří do něj třeba je jednou vstoupili, anebo v něm existují stále.

Snahou umělkyně je uchopit elementy vlastní existence a vyjádřit ambivalenci zkušeností a prožitků, které zaznamenává. Východiskem jejich dokumentací ovšem není přísná analýza či deníkový záznam. Jedná se spíše o subtilnější tendenci autorky ohmatat si svůj kontext a uchopit jej v těžko rozpletitelné realitě a složitosti světa. Kresbou jedním tahem nově definuje své prostředí, gestem prořezávání nebo párání plátna si buduje zázemí, fotkou archivuje své okolí.

Kombinací se širokou škálou nepřírodních a umělých materiálů – od lepidla, přes lesklou umělou kůži po molitan a mýdlo – zachycuje Tereza Sýkorová komplexnost žité zkušenosti v její syrové podobě. Dosahuje tak emočně nabitých, ve stejném momentu ale také velmi citlivých a vyvážených kompozic, které mohou být stejně tak vtipné a ironické, jako jemné a intimní.

 

 

Nikol Vlčková

katedra teorie UMPRUM

 

 

„Proti blbosti i bohové bojují marně.“ Jan Werich